Serwery vpn Hide my ass

Jak zmienić adres IP?


Dużo ostatnio mówi się na temat anonimowości, a raczej jej braku w internecie. Wędrówki po stronach internetowych oraz wszelkie działania, jakie na nich podejmujemy, mogą być wykryte głównie za pomocą adresu IP, który przyporządkowany jest do naszego komputera w chwili obecności w sieci. Czym właściwie jest IP i czy istnieją sposoby, aby je modyfikować?

Adres IP to swoisty numer identyfikacyjny naszego komputera, który pojawia się z chwilą wejścia do sieci internetowej. To właśnie dzięki niemu możliwa jest komunikacja i współdziałanie poszczególnych elementów sieci, a więc komputera i serwera albo komputera i routera, itp. Nadawany jest przeważnie przez dostawcę internetu, niekiedy przez osobę zarządzającą siecią lokalną, np. w środowisku pracy. Swoje unikalne IP mogą posiadać nie tylko komputery, ale i inne urządzenia wchodzące w skład sieci, czyli routery, modemy, drukarki, serwery, itp. Adres IP składa się z ciągu czterech liczb (oktetów), które oddzielone są od siebie kropkami.

Adres IP może być albo statyczny albo dynamiczny, co oznacza, że w chwili nawiązywania kolejnych połączeń z siecią numer może pozostawać ten sam albo zmieniać się za każdym razem. Dynamiczne IP posiada swoje plusy w postaci zwiększonej anonimowości w internecie (za każdym razem zmienia się numer, co utrudnia zbieranie informacji na temat naszych działań w sieci) oraz możliwości omijania limitów na niektórych stronach (np. na witrynach udostępniających filmy online, na torrentach, itp.). Dla niektórych dynamiczne IP to także dobry sposób na obejście banów na forach internetowych. Generalnie, dynamiczne IP zapewnia mniejszą rozpoznawalność w sieci, aczkolwiek również mając statyczne IP można tą rozpoznawalność zniwelować. Służą temu różnego rodzaju metody umożliwiające zmianę albo ukrywanie IP w sieci.

Na pytanie, jak zmienić IP komputera w sposób jak najbardziej efektywny, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od motywu naszego działania. Tam, gdzie maskowanie adresu IP, dajmy na to, przez bramkę proxy, może być skuteczne, w innym przypadku zupełnie się nie sprawdzi. Najprostszym sposobem na to, aby ukryć swoje IP w sieci jest skorzystanie z przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox z jednoczesnym zastosowaniem do nich odpowiednich dodatków (One Click Proxy, ZenMate). Instalując tego typu dodatki będziemy mogli własnoręcznie, w dowolnej chwili w oknie przeglądarki zmienić IP jednym kliknięciem. Do ukrywania adresu IP służą również dedykowane aplikacje. Taki program można pobrać w sieci i zainstalować na własnym komputerze bez względu na to, czy posiadamy system Windows 7 czy jakąś starszą wersję, np. XP. Zazwyczaj tego rodzaju aplikacje są kompatybilne z wszystkimi przeglądarkami. Ich działanie polega na „zasłonięciu” naszego realnego IP i zastąpieniu go innym.

Istnieje również kilka innych metod na ukrywanie IP online. Jedną z nich jest skorzystanie z serwera VPN, inną – z bramki proxy, jeszcze inną – zastosowanie zaawansowanej sieci TOR. Niemniej, warto zauważyć, że ukrywanie adresu IP, bez względu na wybraną metodę, nie powinno służyć niezgodnym z prawem działaniom, ale przede wszystkim ochronie komputera przed atakami hakerów i szpiegowaniu.

Serwery vpn Hide my ass